W dniu dzisiejszym w Nowotomyskim Ośrodku Kultury odbyły się obchody z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną , który swoją datę zapisał w dniu 5 maja. W tym samym dniu obchodzony jest też Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. To wyjątkowa okazja, aby pokazać, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym.

Po raz pierwszy XXII obchody Dnia Godności w Nowym Tomyślu rozpoczęły się  przemarszem od NOK-u przez Pl. Niepodległości, ul. Mickiewicza, ul. Piłsudskiego, ul. Witosa w stronę NOKU.
Chociaż pogoda nas nie rozpieszczała – przemarsz miał pokazać społeczności lokalnej, że są w naszym mieście osoby z niepełnosprawnością i należy je szanować i akceptować. Przez wiele lat impreza ta miała charakter zamknięty, dlatego cieszymy się, ze w dniu dzisiejszym udało się coś zmienić 🙂

Dzisiejsze obchody Dnia Godności rozbrzmiewały pod hasłem : „RAZEM NIEPOKONANI”

Po przemarszu rozpoczęła się część oficjalna z występami artystycznymi przedszkoli: Małpi Gaj, Bajkowe Zacisze oraz szkół : I Akademickiej Szkoły Podstawowej w Nowym Tomyślu, Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu oraz Szkoły Podstawowej nr 3. Zakończyli te występy  podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Tomyślu. Na konic w hołdzie wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy wyjechali podczas wojny – wykonano piosenkę w języku ukraińskim. Po podziękowaniach wicestarosty nowotomyskiego Marcina Brambora oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu Łukasza Nyczkowskiego , głos zabrała wieloletnia organizatorka Dni Godności w Nowym Tomyślu p. Emilia Wałęsa, a po niej p.o. Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej Longina Kimstacz.

Na koniec nastąpiło rozdanie paczek ze słodkościami dla przedstawicieli reprezentujących osoby, które pomagały w organizacji obchodów Dnia Godności.

Nasze Stowarzyszenie bardzo licznie uczestniczyło w tych obchodach za co bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY. Na koniec  czekała nas kawka/herbatka wraz ze słodkościami, a dzieci otrzymały „słodkie” co nie co.

Poniżej relacja powiatu nowotomyskiego:

https://powiatnowotomyski.pl/PL/200/3115/Razem_Niepokonani/k/

A tutaj fotorelacja – dzięki uprzejmości wielkopolskiego magazynu informacyjnego oraz mam z naszego Stowarzyszenia, za co bardzo dziękujemy.