Światowy Dzień Zespołu Downa zbiega się z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny i oba te dni są powodem do radości i nadziei.

Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiony został w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku obchodzony jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Zespół Downa to najbardziej znana i rozpowszechniona anomalia chromosomalna. Jej przyczyną jest nadmiar materiału genetycznego pod postacią dodatkowego chromosomu pary 21 – stąd też wzięła się data obchodzenia Światowego Dnia Zespołu Downa. Częstość występowania zespołu Downa wynosi przeciętnie 1:600 urodzeń i nie ma związku z płcią, w równym stopniu dotyczy chłopców i dziewczynek.

Ideą tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Jest to też symbol tolerancji i akceptowania różnorodności.

A oto nasze wspaniałe osóbki z Zespołem Downa :

a tak nasze Stowarzyszenie wspiera osoby z Zespołem Downa:

Zarząd Stowarzyszenia przy okazji spotkania zorganizował słodki poczęstunek dla tych, którym udało się dotrzeć na spotkanie.

Przy okazji DZIEKUJEMY p. Dyrektorowi Powiatowego Centrum Sportu – Jakubowi Skrzypczakowi za udostępnienie sali na to spotkanie.

Poniżej galeria zdjęć  – liczymy na to, że następnym razem uda nam się spotkać w jeszcze większym gronie.