2 kwietnia jest Światowym Dniem Świadomości Autyzmu – ze względu na panujący stan pandemii  – nie można się spotkać, dlatego pozostają nam inne źródła komunikacji, z których korzystamy pokazując nasze WSPARCIE dla tych osób.

Autyzm jest poważnym zaburzeniem rozwoju dziecka. Jest to zaburzenie neurorozwojowe, związane z nieprawidłową pracą mózgu. Autyzm może się objawiać w różny sposób u poszczególnych osób. Ale bez względu na indywidualną manifestację objawów, wszystkie osoby z autyzmem mają trudności w zakresie relacji społecznych, porozumiewania się, wyobraźni, sztywnością zachowań. Trudności te mogą mieć różny stopień nasilenia. W efekcie niektóre osoby z autyzmem są bardzo głęboko zaburzone – nie potrafią nawiązywać kontaktów z innymi osobami, nie mówią i nie komunikują się w inny sposób (np. mimiką, gestami), mają dużo stereotypowych zachowań, manieryzmów ruchowych, podczas gdy u innych objawy są słabo nasilone i osoby te mogą prowadzić w miarę zwykłe życie. Autyzm jest zaburzeniem, które trwa całe życie. Oznacza to, że z autyzmu się „nie wyrasta”. Autyzm, Zespół Aspergera, autyzm atypowy, całościowe zaburzenia rozwojowe nieokreślone, należą do grupy tak zwanych całościowych zaburzeń rozwojowych (CZR), inaczej określanych jako spektrum zaburzeń autystycznych (ASD).

Oto 12 sygnałów, których nie wolno bagatelizować: 

1. Brak kontaktu wzrokowego.

2. Powtarzanie gestów.

3. Powtarzanie tych samych zwrotów.

4. Wrażliwość na bodźce.

5. Słaba koordynacja ruchowa.

6. Samotna zabawa, izolowanie się.

7. Bezpośredniość.

8. Obsesyjne zainteresowanie w jednej dziedzinie.

9. Brak reakcji na imię- niezapamiętywanie imion.

10. Przyzwyczajenie do przedmiotów, unikanie zmian.

11.Napady złości bez przyczyny i wybuchy śmiechu nieadekwatne do sytuacji.

12. Unikanie kontaktu werbalnego i fizycznego.

 

KOLOR NIEBIESKI – to kolor niewinności, nadziei , a także kolor dla chłopców, ponieważ na autyzm cierpi znacznie więcej chłopców niż dziewczynek. Dzieci autystyczne czasem nazywane są dziećmi spod „szklanego klosza”. To również  kolor SOLIDARNOŚCI dla osób z autyzmem.

PUZLLEświat osób z autyzmem jest jak gigantyczna układanka, taka bez podpowiedzi. Mózg osób dotkniętych autyzmem nie ułoży się w jedną całość….i to charakterystyka tego schorzenia – brakujące fragmenty komórek mózgowych odpowiadających za stan zdrowia każdego człowieka.

W naszym Stowarzyszeniu mamy 18-tu wspaniałych osób z autyzmem i spectrum autyzmu. Każdy jest inny i niepowtarzalny. Poznajcie ich poniżej.

       

Nasze Stowarzyszenie WSPIERA w tym dniu wszystkie osoby z autyzmem  🙂