W dniu 23.11.2019 r. Zarząd naszego Stowarzyszenia spotkał się z Panem Dawidem Federem – instruktorem w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

https://far.org.pl/wielkopolskie.html?start=96

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji od 1988 roku prowadzi kompleksowy program aktywizacji społecznej i zawodowej osób z trwałymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest organizacją pozarządową powstałą z inicjatywy wózkowiczów dla wózkowiczów – a więc doskonale rozumiejącą ich potrzeby i możliwości. W naszym kraju wypadkom powodującym uszkodzenie rdzenia kręgowego ulegają 3-4 osoby dziennie. Najczęściej są to ludzie młodzi, mają od 15 do 30 lat. Trudno im wyobrazić sobie dalsze życie na wózku inwalidzkim.W szpitalu, po wypadku osoba z ciężkim uszkodzeniem rdzenia kręgowego znajduje się pod stałą opieką personelu. Po powrocie do domu nie potrafi wykonać samodzielnie najprostszych codziennych czynności. Rodzina jest bezradna. Jeśli jest w stanie, zatrudnia pielęgniarkę, ale to nie rozwiązuje problemu.Osoba z trwałym uszkodzeniem rdzenia kręgowego nie potrzebuje stałej opieki do końca życia i zwolnienia z jakichkolwiek obowiązków. Potrzebuje umiejętności, które pozwolą jej odzyskać samodzielność, poczucie własnej wartości oraz miejsce w społeczeństwie. Tu właśnie wkracza Fundacja Aktywnej Rehabilitacji. Uczy ludzi z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, jak poruszając się na wózku prowadzić normalne życie, realizować marzenia i osiągać cele, do których dążyli przed wypadkiem.

Pan Dawid 15 lat temu uległ wypadkowi samochodowemu w wyniku, którego znalazł się na wózku inwalidzkim. Dziś jest wzorem do naśladowania dla innych, którzy są w podobnej sytuacji – pomaga im zmagać się z codziennością i rehabilitacją. Jest człowiekiem pozytywnie nastawionym do życia i swoim uśmiechem „zaraża” innych, pokazując, że można być szczęśliwym niezależnie od okoliczności.

Organizator  Charytatywnego Biegu Integracyjnego integRUN w Poznaniu.

https://poznan.tvp.pl/43948521/niepelnosprawni-pobiegli-na-torze-wyscigowym-a-wraz-z-nimi-strazacy-z-30kilogramowym-ciezarem-na-plecach

Współtwórca Spartakiady Wielkopolskiej, w której biorą udział osoby niepełnosprawne na wózkach.

http://www.lepszypoznan.pl/2017/06/03/i-spartakiada-wielkopolska-far.html

Pan Dawid pokazuje jak można zdobyć umiejętności , które pozwalają odzyskać samodzielność,  poczucie własnej wartości oraz żyć i funkcjonować w społeczeństwie będąc na wózku inwalidzkim.

Uczestniczy w różnych wydarzeniach, również w szkołach – prowadzi prelekcje z dziećmi i młodzieżą. Prelekcje te mają na celu przypomnieć społeczeństwu o poszanowaniu godności i autonomii wszystkich ludzi -zwrócić uwagę, że  najważniejsza jest integracja społeczna. Dla naszego stowarzyszenia te cele również stoją na pierwszym miejscu- choć każdy z nas boryka się na co dzień z innymi problemami – to główny cel jest ten SAM – integracja społeczna osób niepełnosprawnych.

Jego działalność nie kończy się tylko na tym – uczestniczy również w wyjazdach zagranicznych, gdzie pokazuje innym jak sobie radzić z tym co nas spotkało. Trzymamy kciuki za Pana Dawida i jego działalność. Życzymy powodzenia w dalszych przedsięwzięciach.

Mamy nadzieję na owocną współpracę z Panem Dawidem, który jest rodowitym nowotomyślaninem,  rozumie nas i nasze problemy oraz wyraził chęć pomocy dla naszego Stowarzyszenia i  współpracy z nami.

Kiedyś pisałam o Pani Monice Kuszyńskiej, która również po wypadku samochodowym znalazła się na wózku inwalidzkim i podobnie jak Pan Dawid daje przykład, że życie toczy się dalej i każdy może być  wartościowym przykładem dla innym niezależnie od  sytuacji życiowej.
Opiekunowie i rodzice osób niepełnosprawnych, zwracają uwagę, że niepełnosprawność  dzieci umacnia ich w dążeniu do dobrych zmian w naszym społeczeństwie, a integracja z osobami niepełnosprawnymi jest potrzebna.

Dla mnie Pan Dawid jest przykładem, człowieka, który pomimo przeciwności losu potrafił nadać nowy sens swojemu życiu – jest wzorem do naśladowania. Niech każdy z nas znajdzie swój cel 🙂