O autyzmie i spectrum autyzmu moglibyśmy pisać dużo. O czym powinniśmy wiedzieć.

Autyzm jest poważnym zaburzeniem neurorozwojowym, związanym z nieprawidłową pracą mózgu . Bez względu na indywidualną specyfikę objawów, wszystkie osoby z autyzmem mają trudności w zakresie relacji społecznych, porozumiewania się, nawiązywaniu relacji z innymi osobami, wyobraźni, nie panują nad swoimi emocjami, nie przyjmują krytyki, nie potrafią mówić o swoich emocjach. Trudności te mogą mieć różny stopień nasilenia. W efekcie niektóre osoby z autyzmem są bardzo głęboko zaburzone – nie potrafią nawiązywać kontaktów z innymi osobami, nie mówią i nie komunikują się w inny sposób (np. mimiką, gestami), mają dużo stereotypowych zachowań, manieryzmów ruchowych, podczas gdy u innych objawy są słabo nasilone i osoby te mogą prowadzić w miarę zwykłe życie. Autyzm jest zaburzeniem, które trwa całe życie. Oznacza to, że z autyzmu się „nie wyrasta”. Autyzm, Zespół Aspergera, autyzm atypowy, całościowe zaburzenia rozwojowe nieokreślone, należą do grupy tak zwanych całościowych zaburzeń rozwojowych (CZR), inaczej określanych jako spektrum zaburzeń autystycznych (ASD).

Z czym kojarzy się autyzm dla większości z nas?

KOLOR NIEBIESKI – to kolor niewinności, nadziei , kolor dla chłopców, ponieważ na autyzm cierpi znacznie więcej chłopców niż dziewczynek. Dzieci autystyczne czasem nazywane są dziećmi spod „szklanego klosza”. Niebieski to  kolor SOLIDARNOŚCI dla osób z autyzmem.

PUZLLEświat osób z autyzmem jest jak gigantyczna układanka, taka bez podpowiedzi. Mózg osób dotkniętych autyzmem nie ułoży się w jedną całość….i to charakterystyka tego schorzenia – brakujące fragmenty komórek mózgowych odpowiadających za stan zdrowia każdego człowieka.

Oto 12 sygnałów, których nie wolno bagatelizować u swojego dziecka.

 1. Brak kontaktu wzrokowego.
 2. Powtarzanie gestów.
 3. Powtarzanie tych samych zwrotów.
 4. Wrażliwość na bodźce.
 5. Słaba koordynacja ruchowa.
 6. Samotna zabawa, izolowanie się.
 7. Bezpośredniość.
 8. Obsesyjne zainteresowanie w jednej dziedzinie.
 9. Brak reakcji na imię- niezapamiętywanie imion.
 10. Przyzwyczajenie do przedmiotów, unikanie zmian.
 11. Napady złości bez przyczyny i wybuchy śmiechu nieadekwatne do sytuacji.
 12. Unikanie kontaktu werbalnego i fizycznego.

Poniżej kilka atrybutów autysty:

 • Prawdomówny
 • Perfekcjonista
 • Niezawodny przyjaciel
 • Obserwator szczegółów, których inni nie widzą
 • Wyjątkowy w zapamiętywaniu rzeczy, o których zapomnieli inni ludzie
 • Humorystyczny w wyjątkowy sposób
 • Zaawansowany w znajomości matematyki/informatyki/ historii

Pamiętajmy, że osoby z autyzmem czy spectrum autyzmu funkcjonują bardzo różnie, tak samo jak każdy z nas jest inny.

Wszystkich  nas cieszą i interesują inne rzeczy, każdy z nas marzy o czymś innym. Niektórzy myślą podobnie, ale jednak inaczej. Tak samo jest z osobami z autyzmem i spectrum autyzmu.  Nie ma dwóch takich samych osób. Każdy z nich jest wyjątkowy.

 Chciałabym korzystając z okazji, zwrócić uwagę na fakt, że funkcjonowanie tych osób jest również zależne od tego czy występuje u danej osoby upośledzenie umysłowe czy nie- o czym często zapominamy.

Osoby bez upośledzenia w spectrum autyzmu czy autyzmem funkcjonują  dosyć wysoko.Inaczej  jednak wygląda przyszłość osób, u których występuje upośledzenie umysłowe. Takie osoby nie zdadzą matury, nie pójdą na studia. Osoby z upośledzeniem umysłowym potrzebują wsparcia opiekuna na co dzień, ponieważ często zamykają się w swoim świecie nie dopuszczając do niego nawet swoich najbliższych. Patrzenie na najbliższą osobę nie mogąc jej pomóc to chyba jedna z najgorszych rzeczy, która może spotkać rodzica, który szuka pomocy wszędzie, jednocześnie starając się pomóc tej osobie w jak najlepszym jej funkcjonowaniu na co dzień.

W dniu dzisiejszym nasze Stowarzyszenie tak wspierało osoby z autyzmem i spectrum autyzmu.

 

Po sesji zdjęciowej wszystkie dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

Bardzo DZIĘKUJEMY  p. Beacie Baran – Dyrektor NOKu za możliwość spotkania się w dniu dzisiejszym.

Poniżej przedstawiamy nasze autystyczne perełki 🙂

A tak wspieraliśmy w poprzednich latach 🙂

https://kochamy.org.pl/2-04-swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmu-2022/