W dniu dzisiejszym 05.04.2022 r. dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu –  Elżbiecie Podlaszewskiej-Cybal, mogło odbyć się kolejne spotkanie z ratowniczką medyczną-p.Emilią Szurkowską. W poprzednim spotkaniu nie zostały poruszone wszystkie tematy dotyczące pomocy w stanach nagłych u dzieci, dlatego dzisiejsze spotkanie w kwietniowej Strefie (nie) tylko dla Kobiet wniosło kolejne tematy do poprzedniego spotkania, do którego link znajduje się poniżej:  zapoznanie się z wpisem przed przystąpieniem do dzisiejszego, bo do tamtego wpisu będą odnośniki w dzisiejszym artykule.

Osoby, które są zainteresowane tematem, proszone są o zapoznanie się z pierwszą częścią przed przystąpieniem do dzisiejszego opisu, gdyż do tamtego wpisu będą odnośniki w dzisiejszym artykule.

https://kochamy.org.pl/pierwsza-pomoc-w-stanach-naglych-u-dzieci-17-03-2022-r/

Pani Emilia zwróciła uwagę uczestniczkom, że  powinniśmy zaczynać dzień od 10 oddechów.

Ćwiczenia oddechowe usprawniają czynność układu oddechowego, zwiększając wentylację pęcherzykową oraz wymianę tlenu i dwutlenku węgla między powietrzem atmosferycznym a krwią naczyń włosowatych pęcherzyków płucnych. Ćwiczenia rozpoczyna się od głębokiego wydechu, po którym następuje wdech przez nos z uwypukleniem brzucha i wydech przez usta z wciąganiem brzucha. Po takim rozpoczęciu dnia – dzień wydaje się lepszy 🙂

Przykłady ćwiczeń oddechowych

Ćwiczenie 1. Stanie, wdech ze wzniesieniem rąk przodem w górę – wydech z równoczesnym opuszczeniem rąk przodem w dół (rys. 1).

Ćwiczenie 2. Stanie, wdech ze wzniesieniem rąk bokiem w górę – wydech z równoczesnym opuszczeniem rąk bokiem w dół (rys. 2).

Wprowadzenie do tematu nowych uczestników ( streszczenie tematów poruszonych w linku powyżej z 17.03.2022):

Pierwsza pomoc przedmedyczna :

Jeżeli pacjent nie oddycha przystępujemy do RKO, prosząc o pomoc inne osoby w wezwaniu pogotowia. (artykuł cz.1 z 17.03.2022 r.)

Kwalifikowana pierwsza pomoc przy np. wypadku:

1. policja – zabezpiecza miejsce zdarzenia

2. straż – udziela pierwszej pomocy , pomaga w dotarciu za „zakleszczonych ” w samochodach osób itp.

3. pogotowie – czynności medyczne

TRIAGE – Zadaniem systemu TRIAGE jest uporządkowanie kolejności przyjmowania pacjentów tak, aby ci, którzy nie wymagają przyjęcia do szpitala nie stwarzali zagrożenia utraty życia tych, których stan zdrowia wymaga natychmiastowej lub pilnej pomocy medycznej. 

kolor zielony – pacjent oddycha, chodzi

kolor żółty – pacjent do dalszej weryfikacji

kolor czerwony – pacjent potrzebuje pilnej pomocy

kolor czarny – zgon

 

Triage na SOR w Skierniewicach | Skierniewice Nasze Miasto

Pozycja bezpieczna – (artykuł cz.1 z 17.03.2022 r.)

Dla zainteresowanych osób na stronie poniżej znajdują się najnowsze wytyczne do udzielania pomocy:

https://www.prc.krakow.pl/

Dokładny opis w części pierwszej kursu pierwszej pomocy (artykuł cz.1 z 17.03.2022 r.)

Co należy zrobić przy zadławieniu – (artykuł cz.1 z 17.03.2022 r.)

chwyt Heimlicha (artykuł cz.1 z 17.03.2022 r.)

Klasyfikacja osób dorosłych i dzieci : (artykuł cz.1 z 17.03.2022 r.)

Jak postępować przy zadławieniach u dzieci (artykuł cz.1 z 17.03.2022 r.)

 

część II.  05.03.2022 r.

CHOROBA NIEDOKRWIENNA SERCA

Przemijający atak niedokrwienia czyli TIA (transient ischemic attack) jest bardzo często czymś w rodzaju preludium do poważnego stanu klinicznego określanego mianem udaru.

Jak możemy rozpoznać przemijający atak niedokrwienny:

Aby mówić o TIA wszystkie objawy deficytu neurologicznego powinny się wycofać w ciągu 24 godzin od momentu ich pojawienia się. Do najbardziej patognomonicznych symptomów świadczących o niedokrwieniu mózgu zalicza się:

 • porażenie kończyn, zazwyczaj jednostronne, w wielu przypadkach z zajęciem okolicy twarzy
 • zaburzenia mowy – upośledzenie mowy, niezrozumiała mowa, afazja
 • mrowienie niektórych okolic ciała
 • upośledzone widzenie, zwykle jednooczne tzw. przejściowa ślepota na oko
 • zawroty głowy
 • trudności z utrzymaniem równowagi
 • brak koordynacji ruchów
 • zaburzenia pamięci
 • brak orientacji w czasie tzw. dezorientacja
 • Aby potwierdzić przypuszczenia wykonuje się badania diagnostyczne, głównie obrazowe:

Możemy wyróżnić udar niedokrwienny i krwotoczny, dlatego nie powinniśmy podawać sami żadnych leków w trakcie trwania udaru, podaje je lekarz.

Standardową procedurą w leczeniu udaru niedokrwiennego jest podanie leków trombolitycznych, których zadaniem jest rozpuszczenie skrzepu odpowiedzialnego za zaburzony przepływ krwi. Niezwykle ważne jest, by pacjent przyjął je nie później niż 5 godzin od wystąpienia pierwszych objawów udaru.

UDAR MÓZGU następuje w wyniku zwężenia albo całkowitego zamknięcia tętnic doprowadzających krew do mózgu. W takiej sytuacji nie dociera do niego w odpowiedniej ilości krew i tlen.

Najczęściej do udaru dochodzi w wyniku:

 • zakrzepu żył i tętnic,
 • zatoru w obrębie serca,
 • uszkodzenia tętniczek.

Zdarza się, że udar przechodzi niezauważony. Jednak u wielu osób da się zareagować szybko, jeśli zostaną odpowiednio wcześnie zauważone pierwsze objawy udaru mózgu:

 • opadający kącik ust,
 • uczucie niedowładu, słabości w jednej części ciała,
 • utrudnienia w mówieniu,
 • niewyraźne widzenie,
 • zawroty głowy,
 • silny ból głowy.

Przyczyną udaru mózgu są zakrzepy i zatory, które wiążą się najczęściej z nieprawidłowym stylem życia. Chodzi głównie o:

 • palenie papierosów i picie alkoholu,
 • dietę bogatą w tłuszcze nasycone, tłuszcze utwardzane i cukier,
 • brak ruchu,
 • nieprawidłowo leczoną lub nierozpoznaną cukrzycę.

W przypadku większości pacjentów, gdy badania wykazują stale rosnący poziom cholesterolu czy nadciśnienie tętnicze, nie da się uniknąć wprowadzenia zmian stylu życia. Chodzi głównie o większą dawkę ruchu, rezygnację z nałogów i zdrowe odżywianie się. W nieco trudniejszej sytuacji są pacjenci chorujący na cukrzycę

Po udarze mózgu pierwsza pomoc powinna opierać się na natychmiastowym udaniu się do szpitala. Statystyczny czas, jaki spędzają w nim chorzy, wynosi ok. 2 tygodnie, choć oczywiście może być krócej. Chorzy na cukrzycę zazwyczaj spędzają w nim nieco więcej czasu, bo leczenie jest bardziej skomplikowane.

Poza tym pierwsza pomoc po udarze mózgu to podanie kroplówki. Jeśli to konieczne, pacjent zostaje podłączony do respiratora. Lekarz może zlecić tomografię komputerową głowy. Dodatkowe badania podczas pobytu w szpitalu to:

 • EKG,
 • badanie krwi,
 • RTG klatki piersiowej
 • USG tętnic,
 • rezonans magnetyczny,
 • arteriografia tętnic.

Następnie zostają podane określone leki, tzw. rekombinowane tkankowe aktywatory plazminogenu. Mają za zadanie rozpuścić skrzep krwi, by znów swobodnie tętnicą krew mogła popłynąć do mózgu. Tu liczy się szybkość, bo takie leki są najbardziej skuteczne do ok. 3-4 godzin po udarze mózgu.

skala udarowa narodowego instytutu zdrowia (nihss)

Krew z tętnicy jest jaskrawoczerwona, natomiast krew żylna  – jest bardziej ciemna, a z żylaków prawie czarna.

Jak prawidłowo wykonać opatrunek:

Podczas opatrywania rany należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby jej nie zakazić. Po zmyciu brzegów rany środkiem odkażającym nakładamy na jej powierzchnię jałową gazę, którą wyjmujemy bezpośrednio z opakowania. W celu utrzymania jałowości opatrunku najlepiej posługiwać się wygotowanymi szczypczykami.

Uczestniczki dzisiejszego kursu mogły przećwiczyć zastosowanie prawidłowego opatrunku oraz zobaczyć jak zabezpieczyć krwawiący palec po „obcięciu” i zabezpieczyć go do możliwej amputacji.

Co zrobić z ciałem obcym:

Co to jest amputacja urazowa:

PAMIĘTAJMY:

Amputowane części ciała umieszczamy w plastikowym worku, a dopiero wtedy, taki worek wkładamy do worka z lodem lub z zimną wodą. Z takim umieszczeniem odciętej części i osobą z zabezpieczoną opatrunkiem raną-jedziemy do szpitala lub czekamy na pogotowie.

CIAŁO OBCE w gałce ocznej

Pierwszą reakcją obronną oka na wypadek podrażnienia spowodowanego obecnością ciała obcego jest łzawienie. Łzy po pierwsze ułatwiają samoczynne wymycie drobinek z oka, a po drugie – zawarte w nich substancje pomagają zneutralizować bakterie znajdujące się na niepożądanych w oku obiektach. Oprócz łzawienia odczuwalny jest również uciążliwy dyskomfort, ból, pieczenie, światłowstręt, pojawia się także zaczerwienienie.

W wielu przypadkach skuteczną metodą usunięcia ciała obcego jest płukanie oka. W tym celu można użyć soli fizjologicznej lub czystej (najlepiej przegotowanej) wody w temperaturze pokojowej. W celu dokładnego przepłukania oka należy kilkukrotnie mrugnąć. Po usunięciu ciała obcego z oka poszkodowany powinien odczuć natychmiastową ulgę, jeśli jednak nadal odczuwa ból, konieczna może być wizyta u okulisty celem ustalenia przyczyny utrzymującego się dyskomfortu.

Duże ciało obce w oku – postępowanie

Osoba udzielająca pomocy musi bezwzględnie zachować spokój! Pomoc  sprowadza się do zapewnienia poszkodowanemu bezpieczeństwa, zawiezienia go do szpitala lub zadzwonienia po pogotowie. Przed transportem należy jednak najpierw zabezpieczyć ranę poprzez unieruchomienie wystającego ciała obcego. Zachowując maksymalną ostrożność, należy delikatnie położyć wokół wbitego przedmiotu dwa zwinięte ruloniki jałowego bandaża, które trzeba połączyć przylepcem, a następnie przymocować do skóry. Nie można także zapominać o drugim oku, na które również należy założyć opatrunek, aby zminimalizować ruch gałek ocznych. Na koniec rzecz najbardziej oczywista – nie wolno samodzielnie wyciągać przedmiotu z oka! Trzeba również pilnować, aby poszkodowany, znajdujący się w szoku, nie próbował tego zrobić sam.

Jak postępować w przypadku wytrzewienia?
jeśli nie ma przeciwwskazań wynikających z rodzaju rany, czy też nie ma innych obrażeń, należy ułożyć poszkodowanego w pozycji z ugięciem nóg w kolanach, – zapewnić poszkodowanemu komfort termiczny, – do przyjazdu karetki nadzorować stan poszkodowanego.
Jeżeli doszło do wytrzewienia czyli wydostania się narządów (najczęściej jelit) na zewnątrz jamy brzusznej – pokryj je warstwą wilgotnego (solą fizjologiczną, a jeżeli nie masz to przegotowaną wodą), jałowego opatrunku i zabezpiecz całość np. chustą trójkątną, starając się nie uciskać rany.Pilnujemy, żeby jelita nie wyschły cały czas je polewając w razie potrzeby – jeżeli będą suche, będą musiały zostać wycięte.
Jak prawidłowo wykonać temblak z chusty.
W przypadku braku chusty, jak wykorzystać bandaż lub nawet naszą własną odzież.
ZŁAMANIE:
 
TOPIENIE – pamiętaj, ze nie podpływamy z przodu do osoby topiącej się, tylko zawsze z od tyłu. (artykuł cz.1 z 17.03.2022 r.)
 
EPILEPSJA – patrz (artykuł cz.1 z 17.03.2022 r.)
zabezpieczamy tylko głowę, nie wkładamy nic do ust, czekamy aż atak minie. U osoby po ataku epilepsji organizm jest wycieńczony i potrzebuje dużo snu. Jeżeli atak nie przechodzi podajemy wlekę doodbytniczą i wzywamy pogotowie.
 
CUKRZYCA
Leczenie rozpoczyna się zazwyczaj od diety, redukcji masy ciała. Wskazany jest umiarkowany wysiłek fizyczny. W terapii cukrzycy typu 2 stosuje się leki doustne obniżające poziom cukru. W niektórych przypadkach, gdy nie osiąga się dobrej kontroli glikemii, konieczne jest zastosowanie insuliny.
Leczenie cukrzycy typu pierwszego odbywa się za pomocą insulinoterapii. Poziom podawanej insuliny powinien być dopasowany do stanu zdrowia chorego. Insulinę podaje się za pomocą pompy insulinowej lub pena. Podstawą leczenia jest odpowiednia dieta.
 
OPARZENIA – patrz (artykuł cz.1 z 17.03.2022 r.)
 
Stopień III – zwęglenie
 
Do oparzeń możęmy stosować opatrunki żelowe.
Co to jest i kiedy się stosuje opatrunek hydrożelowy?
Sterylne opatrunki hydrożelowe przyczyniają się do szybszego gojenia ran oparzeniowych (I, II, III stopnia), owrzodzeń, odleżyn oraz innych ran przewlekłych. Są też skutecznie stosowane na obrzęki stłuczenia i otarcia. Skuteczność działania zawdzięczają tworzeniu wilgotnego środowiska rany.
 
KRWOTOK – patrz (artykuł cz.1 z 17.03.2022 r.)
 
PORAŻENIE PRĄDEM

Do porażenia prądem elektrycznym dochodzi najczęściej wskutek niewłaściwego posługiwania się elektrycznym sprzętem gospodarstwa domowego, np. dotykania mokrymi rękoma podłączonego do sieci sprzętu albo suszenia włosów suszarką podczas kąpieli.

Porażenie prądem może być również wynikiem wad konstrukcyjnych domowych urządzeń elektrycznych (np. uszkodzenia sznura sieciowego albo niesprawnej wtyczki).

Skutkami porażenia prądu mogą być utrata przytomności i skurcze mięśni, w wyniku których osoba porażona jest niezdolna do samodzielnego uwolnienia się od źródła prądu. Skurcz ten ustępuje dopiero w chwili wyłączenia prądu i może być przyczyną zwichnięć, a także złamań kości.

W wyniku porażenia prądem może również dojść do oparzenia w miejscu wejścia prądu do organizmu i jego ujścia na zewnątrz. W skrajnych przypadkach może dojść do martwicy i zwęgleń tkanki.

Co zrobić po lekkim porażeniu prądem?
Przede wszystkim, należy odciąć osobę poszkodowaną od źródła prądu. Można to zrobić na przykład poprzez wyłączenie bezpieczników i wyjęcie z kontaktu wtyczki. Szczególnie ważne jest, aby zachować właśnie tę kolejność. Pozwoli nam ona bowiem na uniknięcie losu ofiary, której niesiemy pierwszą pomoc.
UKĄSZENIA
Większość ukąszeń owadów jest, na szczęście, niegroźna. Typowe objawy, które mogą się pojawić to delikatny ból w miejscu ugryzienia, swędzenie, opuchlizna i zaczerwienienie. W rzadkich przypadkach, u osób uczulonych na jad owadów, może dojść do poważniejszych reakcji organizmu, łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym, który stanowi zagrożenie dla życia.
Szczególną uwagę należy zwrócić na ukąszenia owadów, które zostawiają w skórze żądło – pszczoły, trzmiele. W takich przypadkach trzeba jak najszybciej je usunąć. Prawidłowym sposobem jest podważenie żądła za pomocą paznokcia, noża czy chociażby kawałka twardego kartonu. Nie wyciskamy ani nie wysysamy żądła, ponieważ w taki sposób łatwo możemy uszkodzić woreczek jadowy i uwolnić jad do skóry co nasili dolegliwości. Jeśli dojdzie do ugryzienia przez kleszcza, również ważne jest szybkie jego usunięcie np. za pomocą preparatu Mustico Tick-off lub Kick the Tick, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia chorobami, które te owady mogą przenosić.
Po pierwsze, należy odkazić miejsce ukąszenia. Można to zrobić za pomocą wody z mydłem lub wykorzystując preparaty apteczne, np. Rivanol lub Octenisept.
Jednym ze sposobów radzenia sobie z ukąszeniami owadów i objawami jakie wywołują, jest zastosowanie żelu Fenistil. Ma on działanie łagodzące, zmniejszające opuchliznę, przeciwświądowe i miejscowo znieczulające. Może być stosowany też u dzieci.
W przypadku pojawienia się dużej opuchlizny, pomoże nam popularny Altacet. Żel ten działa przeciwobrzękowo i może być stosowany już po 3. roku życia. Szybko zmniejszy opuchliznę, stan zapalny i złagodzi ból.
Reakcja uczuleniowa po użądleniu owada może mieć charakter tzw. dużej reakcji miejscowej lub reakcji ogólnej (całego organizmu). Duża reakcja miejscowa to bolesność, zaczerwienienie i obrzęk o średnicy powyżej 10 cm, trwający dłużej niż 24 godziny w miejscu użądlenia.

Łagodna alergia na ukąszenia obejmuje:

– zaczerwienienie i ból w obrębie miejsca użądlenia;
– łagodny lub umiarkowany obrzęk;
– swędzenie;
– uczucie ciepła wokół ukąszenia.

Ciężkie uczulenie na jad owadów wywołuje wstrząs anafilaktyczny, a wraz z nim następujące objawy:

– świszczący oddech, suchy kaszel;
– trudności z oddychaniem i przełykaniem;
– zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi (co może prowadzić do utraty przytomności);
– obrzęk gardła lub języka;
– skurcze żołądka, nudności lub biegunka;
– zaburzenia rytmu serca;
– pokrzywka, czyli czerwona, swędząca wysypka (występująca także poza obszarem ukąszenia).

 
Jeśli zauważysz u osoby z Twojego otoczenia objawy wstrząsu anafilaktycznego, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy – 999 lub 112. Oczekując na przybycie służb medycznych, zdejmij uciskającą odzież i biżuterię, by zapobiec blokadzie przepływu krwi w przypadku obrzęku. Sprawdź drogi oddechowe i w razie zatrzymania oddechu bezzwłocznie rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Jeśli użądlona osoba ma zdiagnozowaną alergię i posiada zestaw ratunkowy na wypadek użądlenia, podaj jej adrenalinę lub epinefrynę. Wstrząs anafilaktyczny to reakcja organizmu zagrażająca życiu, dlatego w przypadku wystąpienia objawów świadczących o anafilaksji niezwłocznie wezwij pomoc medyczną.
 
TRUCIZNA
 
Jeżeli osoba jest w pomieszczeniu gdzie w powietrzu jest gaz – wynosimy nieprzytomną osobę z tego pomieszczenia jak najszybciej.
 
WYMIOTY – nie wywołujemy u osób nieprzytomnych, nie sprzątamy – służby medyczne wezmą wymioty na toksykologię.
 
Co powinna zawierać APTECZKA :
 
Z ciekawostek  – p. Emilia zaproponowała do obejrzenia filmik „Pudełko Nicości”.
Czym różni się mózg kobiety od mózgu mężczyzny? Jesteście ciekawi – obejrzyjcie 🙂
 
 
Zdjęcia z dzisiejszej części kursu – wykonane przez p. Emilę Szurkowską, której BARDZO dziękujemy za tak sympatyczne spotkanie i bardzo ciekawe przeprowadzenie obu części kursu „Pierwszej pomocy w stanach nagłych u dzieci”
Poniżej opis i zdjęcia części drugiej kursu na stronie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu