W dniu dzisiejszym 09.05.2022 r. odbyła się w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu pogadanka dotycząca Bezpieczeństwa Kobiet przeprowadzona przez st. asp. Annę, Urbaniak oraz mł. asp. Joannę Jerzewską .
Bezpieczeństwo jest pojęciem, które pojawia się w różnych obszarach życia opisującej rzeczywistość, w której żyje człowiek. Według definicji psychologicznej bezpieczeństwo to stan obiektywny polegający na braku zagrożenia odczuwany subiektywnie przez człowieka (L. Korzeniowski, zarządzanie bezpieczeństwem).
Niestety przekonanie, że kobiety są słabsze fizycznie od mężczyzn powoduje, że sprawcy są bardziej pewni siebie, co jest przyczyną , np. kradzieży, napadów, ataków na tle seksualnym. Jak się bronić? Każda kobieta powinna znać podstawowe zasady zachowania pozwalające na uniknięcie stania się ofiarą przestępców. Poniżej kilka podstawowych zasad, jak się zachowywać i na co zwracać uwagę:
1. Bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania
– zamykamy drzwi zakluczając je, zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy w domu sami lub w godzinach wieczornych i nocnych
– zasłaniamy okna ( firanki, rolety) , strzeżemy swoją prywatność, zwłaszcza po zmroku, gdzie z zewnątrz przy oświetlonym pomieszczeniu sprawca może więcej zaobserwować
Pamiętajmy, że potencjalny przestępca najpierw obserwuje swoje ofiary, jakie mamy zwyczaje, co robimy, a dopiero potem atakuje.
– dbamy o to, żeby oświetlenie wokół naszego domu było dobre
– nie wpuszczamy nikogo obcego do domu
– uważnie sprawdzamy tożsamość nieoczekiwanych gości, np. podających się za policjantów, jeżeli jest taka możliwość sprawdzamy telefonicznie.Nie ufamy, tzw, „domokrążcom”.
– nie udzielamy, żadnych informacji osobistych osobom nieznanym , zwłaszcza tym, które telefonują
– przy pracach remontowych, starajmy się nie być samemu w domu, jeżeli jest to możliwe, chyba, że znamy te osoby
– na noc zamykajmy zawsze okna, lub pozostawiajmy je tak uchylone, żeby nie można ich było otworzyć – szczególnie wtedy, gdy okna są na parterze lub niższych piętrach. Nie zapominajmy o drzwiach i oknach balkonowych.
– nie wsiadaj do windy z nieznajomymi, jeżeli jesteś sama
PAMIĘTAJMY – nie umieszczamy na portalach społecznościowych zdjęć z wyjazdów, jeżeli zostawiamy dom bez opieki, gdyż takim zachowaniem, dajemy potencjalnemu złodziejowi okazję.
2. Bezpieczeństwo poza domem
– wychodząc z domu starajmy się unikać pokazywania swojej zamożności, w szczególności, gdy poruszamy się pieszo lub środkami transportu publicznego
– pamiętajmy, żeby nie zabierać ze sobą cennych rzeczy, które nie są nam w danej chwili potrzebne ( np. drogi zegarek, droga biżuteria, sprzęt elektroniczny itp).
– rzeczy, które są dla nas cenne starajmy się mieć przy sobie, niekoniecznie w torebce, którą może chcieć ukraść sprawca
– jeżeli jest taka możliwość – unikajmy noszenia przy sobie dokumentów. Obecnie jest możliwość korzystania z mObywatela, gdzie znajdują się elektronicznie wszystkie nasze dokumenty ( dowód, prawo jazdy itp).
– unikajmy nocnych spacerów w samotności, a jeżeli juz musimy – to wtedy omijamy ciemne zaułki, parki, przejścia podziemne, czy niebezpieczne dzielnice.
– nie prowokujmy swoim zachowaniem osób pod wpływem alkoholu czy środków odurzających, pamiętajmy, że nawet patrzenie na takie osoby może je sprowokować, dlatego unikajmy kontaktu wzrokowego z obcymi osobami,starajmy się trzymać bezpieczną odległość, a jeżeli nie możemy to dyskretnie oceńmy sytuacje-jakie mamy szanse, czy mamy możliwość zawołać w razie czego o pomoc. Możemy działać z zaskoczenia ( odnoszę do przeczytania poprzedniego artykułu – https://kochamy.org.pl/podstawy-samoobrony-05-05-2022/ )
– idąc w porze nocnej , widząc grupkę osób zachowujących się głośniej, najlepiej jest przejść na drugą stronę ulicy
– stojąc na przystanku , utrzymujmy bezpieczny dystans na odległość wyciągniętej ręki, nie zawieramy szybkich znajomości, nie pozwalamy odprowadzać się do domu, nie wsiadamy do auta nowo poznanej osoby
– nie podchodzimy do samochodu, który zatrzymał się przy krawężniku, a będące w nim osoby proszą nas o pomoc, np. wskazania drogi dojzdu, szczególnie wtedy , gdy w aucie są mężczyźni.
3. Bezpieczeństwo w podróży autem
– nie pozostawiamy torebki lub rzeczy wartościowych na fotelu pasażera lub kanapie z tyłu. Schowajmy je do schowka lub bagażnika, ewentualnie pod siedzenie
– nie zabieramy nieznajomych osób jako autostopowiczów
– zatrzymuje się tylko w miejscach oświetlonych i w miarę bezpiecznych, omijamy miejsca na uboczu oraz zalesionych
– nie zostawiamy auta na postoju bez nadzoru, szczególnie wtedy, gdy bagaż jest widoczny w środku przez szyby
Wychodząc nawet na chwilę pamiętajmy:
– wychodząc z auta zamykamy wszystkie okna i drzwi, sprawdzamy klapę bagażnika
– nie zostawiamy cennych rzeczy na widoku, które mogą być zachęta dla złodziei
-włączamy alarm i inne zabezpieczenia
– odchodząc od samochodu chowamy kluczyki do wewnętrznych kieszeni ubrania ( w domu zostawiamy je w bezpiecznym miejscu z dala od drzwi wejściowych) To samo dotyczy dokumentów.
– parkują samochód na posesji czy w garażu nie zamykamy bramy pozostawiając samochód z kluczykami w stacyjce
4. Bezpieczeństwo w transporcie publicznym
– posiadane przy sobie dokumenty chowamy w wewnętrznych kieszeniach ubrania
– pieniądze rozdzielamy na kilka części, umieszczamy je w różnych miejscach,
– szczególną ostrożność musimy zachować przy wsiadaniu i wysiadaniu ze środków komunikacji,wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież ( bagażu, portfela, telefonu lub innych wartościowych przedmiotów). Oczekując na peronie, przystanku – oceniamy czy ktoś nas nie obserwuje.
– wsiadając do pustego środka transportu, siadajmy blisko kierowcy lub motorniczego
– zajmując miejsce swój bagaż pozostawiamy w zasięgu ręki, a torebkę na kolanach.Szczególną uwagę zwracając podczas ruchu podróżnych na stacjach i przystankach
– unikamy grup, które spożywają alkohol lub są pod wpływem alkoholu
– bilety i rzeczy podręczne trzymajmy na wierzchu, żeby uniknąć pokazywania zawartości swojej torebki przy ich szukaniu
– nie korzystamy z poczęstunku innych osób, w ten sposób złodzieje często usypiają swoje ofiary
– jeżeli podróżujesz sam, staraj się nie spać, zwłaszcza , gdy w pobliżu nie ma nikogo zaufanego. W nocy przedział pociągu powinien być zamknięty.
– jeżeli mamy chorobę lokomocyjną – zażywamy środki farmakologiczne. Złe samopoczucie osłabia czujność, uwagę i koncentrację
5. Bezpieczeństwo na imprezie
– nie chodzimy sami na imprezy, zawsze w towarzystwie
– na imprezę zabieramy tylko same potrzebne rzeczy, staramy się nie zabierać dokumentów, dużej gotówki, cennej biżuterii.
– cennych rzeczy nie zostawiamy w szatni
– powinniśmy być zawsze ostrożni w zawieraniu nowych znajomości, zwłaszcza na imprezach, zwłaszcza , gdy proponuje ci coś mężczyzna będący w grupie z innymi kolegami, tym bardziej pod wpływem alkoholu
– nie opowiadamy o sobie nowo poznanym osobom, przede wszystkim o tym, gdzie mieszkamy, czy pracujemy
– nie zgadzamy się na odprowadzanie do domu
– spożywamy tylko takie alkohole, które były przy nas otwarte, albo gdy widzieliśmy jak przygotowywał je barman ( istnieje możliwość dosypania czegoś do napoju przez osoby postronne lub nawet barmanów)
– nie zostawiamy napojów odchodząc od stolika, chyba, że zostaje przy nim ktoś z naszych znajomych, który obserwuje rzeczy na nim pozostawione , w innym przypadku – nie dopijamy napoju, który był pozostawiony bez nadzoru
ZASADA – napój przed wyjściem na parkiet wypij w całości, a po powrocie kup nowy.
– w żadnym przypadku nie daj się namówić na zażycie jakiś substancji, tabletek, pastyle itp. szczególnie, gdy proponują to nowo poznane osoby
– jeżeli nie masz zagwarantowanego powrotu ze znajomymi – unikaj spożywania alkoholu, skorzystaj z taksówki. Nigdy nie pozwalaj odwozić się do domu nowo poznanym osobom.
PAMIĘTAJ – prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest naruszeniem prawa.
Jeżeli idziemy grupą, starajmy się wracać grupą – nie zostawiajmy osób pojedynczo, gdyż możemy je narazić na niebezpieczeństwo.
Imprezy w gronie znajomych są dużo bezpieczniejsze, ale pamiętajmy o podstawowej zasadzie – jeżeli mamy w domu dzieci nieletnie lub osoby z niepełnosprawnością, żeby zawsze było jedna osoba, która jest trzeźwa i może sprawować opiekę nad tymi osobami, a w sytuacji nagłej, może dotrzeć do szpitalu lub wezwać pogotowie.
JEŻELI zostałaś zaatakowana:
Temat jest tak rozległy, że nie starczyło czasu na wszystko. Najważniejszą zasadą jest dbanie o nasze bezpieczeństwo i naszej rodziny, dlatego został również poruszony temat dopalaczy i narkotyków. Miałyśmy okazję zapoznać się z rekwizytami. Panie policjantki uświadomiły nam na co należy zwracać uwagę.
Nasze mamy miały również okazję założyć alko-gogle, które służą do demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu:
- obniżenie koncentracji,
- spowolnienie czasu reakcji,
- niemożność określenia kierunków,
- zniekształcenie widzianego obrazu,
- zmiany w ocenie odległości,
- zmniejszenie możliwości oceny sytuacji,
- podwójne widzenie,
- brak koordynacji mięśniowej.
W czasie krótkiej przerwy miałyśmy możliwość skorzystania z kawki i herbaty oraz posilenia się słodkościami. Bardzo dziękujemy za możliwość uczestniczenia w takiej pogadance i liczymy na kontynuację tematu. BARDZO dziękujemy p. Ani i p.Asi za super spędzony czas.
Poniżej fotorelacja z dzisiejszego spotkania.