W dniu dzisiejszym, tj.05.05.2022 dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu chętne mamy z naszego Stowarzyszenia mogły uczestniczyć w praktycznym spotkaniu dotyczącym samoobrony. Temat jest bardzo ciekawy. Bardzo dziękujemy za podstawy samoobrony kobiet w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu przeprowadzonych przez: st. asp. Anna, Urbaniak, mł. asp. Joanna Jerzewska oraz st. sierż. Adrian Kornosz za co bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY.
Obrona konieczna mówi o tym, że nie popełnia przestępstwa ten, kto odpiera bezpośredni bezprawny atak na jakiekolwiek dobro chronione prawem.
Obrona konieczna jest również zbiorem zasad panującym podczas zamachu. Definicja obrony koniecznej opiera się na zasadzie vim vi repellere licet, czyli siłę siłą odeprzeć wolno. Zbiór zasad owej definicji zawiera: zamach, obronę (odparcie zamachu), konieczność obrony oraz współmierność środków zastosowanych do zaistniałej sytuacji.
Nie istnieją sztywne, określone granice obrony koniecznej. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a za wyznaczniki ogólnych granic samoobrony przyjmuje się:
- odparcie ataku środkiem współmiernym do zamachu,
- zaprzestanie atakowania napastnika, kiedy został już obezwładniony lub odstraszony
,,Działającemu w obronie koniecznej wolno użyć takich środków, które są niezbędne do odparcia zamachu. Użycie, zwłaszcza z umiarem, niebezpiecznego narzędzia, nie może być uznane za przekroczenie granic obrony koniecznej, jeżeli odpierający zamach nie rozporządzał wówczas innym, mniej niebezpiecznym, ale równie skutecznym środkiem obrony, a z okoliczności zajścia, a zwłaszcza z przewagi po stronie atakujących i sposobie ich działania wynika, że zamach ten zagrażał życiu lub zdrowiu napadniętego” – Wyrok SN z 11.7.1974 r., VI KRN 34/74, OSNKW Nr 11/1974, poz. 198.
Co mówią paragrafy?
Art. 25 Kodeksu Karnego
§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.
§ 2. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności, gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
§ 3. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.
Art. 423 Kodeksu Cywilnego
Kto działa w obronie koniecznej, odpierając bezpośredni i bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro własne lub innej osoby, ten nie jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną napastnikowi.
Również Kodeks Wykroczeń zawiera artykuł poświęcony obronie koniecznej.
Art. 15 Nie popełnia wykroczenia, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.
Są 4 zasady, którymi należy się kierować:
1.UNIKANIE NIEBEZPIECZNYCH MIEJSC I SYTUACJI – OBSERWUJ
2.JEŻELI JESTEŚ ŚWIADKIEM NIEBEZPIECZNEGO ZDARZENIA NIE DOTYCZĄCEGO CIEBIE BĄDŹ TWOICH BLISKICH – odejdż do bezpiecznej odległości, następnie wezwij pomoc. Jeżeli uważasz, że sytuacja tego wymaga, masz do tego potencjał – możesz sam spróbować ratować zagrożoną osobę.
Przy zagrożeniu – utrzymuj bezpieczny dystans z napastnikiem, jeżeli to jest możliwe na odległość wyciągniętej ręki.
3.BROŃ IMPROWIZOWANA, która może zwiększyć potencjał obrony.
Najlepszym sposobem jest działanie z zaskoczenia, które pomoże nam zyskać kilka sekund, np. na ucieczkę.
Jeżeli chcemy możemy zabezpieczyć się w narzędzia, które w razie zagrożenia będziemy mogli użyć w samoobronie. Takim narzędziem może być :
– gaz pieprzowy / dezodorant – kierujemy na twarz w stronę oczu
– klucze – odpowiedni chwyt klucza i działanie jakbyśmy chcieli coś pociąć, może odstraszyć napastnika. Możemy też rzucić kluczami w niego.
– pomocne rzeczy, które nosimy przy sobie, a w razie czego możemy po ie sięgnąć to, np. telefon, butelka, kamień, patyk – wszystko co może nam pomóc przetrwać zanim dotrze pomoc.
4. WYKORZYSTANIE SWOJEGO CIAŁA W SPOSÓB MAKSYMALNY jak np.
– gryzienie
– bicie głową
– wkładanie palców w oczy
– plucie
– krzyk
– wszystko to co nam przyjdzie do głowy.
PAMIĘTAJ – trzymaj dystans. Jeżeli nie ma takiej możliwości wykorzystaj swoje ciało – uniki ( jak w boksie – pozycja i obrona), uderzenie w krocze, przy bliższej odległości nie pozwalającej na to – kopniak w brzuch, możemy uderzyć napastnika wykorzystując tę chwilkę na ucieczkę.Samoobrono ma być tak samo brutalna jak atak.
ODWRÓĆ UWAGĘ
WYKORZYSTAJ ZASKOCZENIE
UCIEKAJ LUB ATAKUJ W RAZIE POTRZEBY
PAMIĘTAJ O KONSEKWENCJACH PRAWNYCH dostosowując rodzaj ataku do danej sytuacji.
Dzisiaj miałyśmy okazję popróbować podstawowych technik uderzeń, jak również próby wyswobodzenia się z uchwytu. Wierzcie nie jest to wcale łatwe. Zobaczcie sami.
DZIĘKUJEMY również Powiatowemu Centrum Sportu – Dyrektorowi Jakubowi Skrzypczakowi za udostępnienie miejsca do odbycia dzisiejszego spotkania. Mamy nadzieję na kontynuację tematu w bardziej rozbudowanej formie.