O autyzmie i spectrum autyzmu moglibyśmy pisać dużo. O czym powinniśmy wiedzieć.
Autyzm jest poważnym zaburzeniem neurorozwojowym, związanym z nieprawidłową pracą mózgu . Bez względu na indywidualną specyfikę objawów, wszystkie osoby z autyzmem mają trudności w zakresie relacji społecznych, porozumiewania się, nawiązywaniu relacji z innymi osobami, wyobraźni, nie panują nad swoimi emocjami, nie przyjmują krytyki, nie potrafią mówić o swoich emocjach. Trudności te mogą mieć różny stopień nasilenia. W efekcie niektóre osoby z autyzmem są bardzo głęboko zaburzone – nie potrafią nawiązywać kontaktów z innymi osobami, nie mówią i nie komunikują się w inny sposób (np. mimiką, gestami), mają dużo stereotypowych zachowań, manieryzmów ruchowych, podczas gdy u innych objawy są słabo nasilone i osoby te mogą prowadzić w miarę zwykłe życie. Autyzm jest zaburzeniem, które trwa całe życie. Oznacza to, że z autyzmu się „nie wyrasta”. Autyzm, Zespół Aspergera, autyzm atypowy, całościowe zaburzenia rozwojowe nieokreślone, należą do grupy tak zwanych całościowych zaburzeń rozwojowych (CZR), inaczej określanych jako spektrum zaburzeń autystycznych (ASD).
Z czym kojarzy się autyzm dla większości z nas?
KOLOR NIEBIESKI – to kolor niewinności, nadziei , kolor dla chłopców, ponieważ na autyzm cierpi znacznie więcej chłopców niż dziewczynek. Dzieci autystyczne czasem nazywane są dziećmi spod „szklanego klosza”. Niebieski to kolor SOLIDARNOŚCI dla osób z autyzmem.
PUZLLE – świat osób z autyzmem jest jak gigantyczna układanka, taka bez podpowiedzi. Mózg osób dotkniętych autyzmem nie ułoży się w jedną całość….i to charakterystyka tego schorzenia – brakujące fragmenty komórek mózgowych odpowiadających za stan zdrowia każdego człowieka.
Oto 12 sygnałów, których nie wolno bagatelizować u swojego dziecka.
- Brak kontaktu wzrokowego.
- Powtarzanie gestów.
- Powtarzanie tych samych zwrotów.
- Wrażliwość na bodźce.
- Słaba koordynacja ruchowa.
- Samotna zabawa, izolowanie się.
- Bezpośredniość.
- Obsesyjne zainteresowanie w jednej dziedzinie.
- Brak reakcji na imię- niezapamiętywanie imion.
- Przyzwyczajenie do przedmiotów, unikanie zmian.
- Napady złości bez przyczyny i wybuchy śmiechu nieadekwatne do sytuacji.
- Unikanie kontaktu werbalnego i fizycznego.
Poniżej kilka atrybutów autysty:
- Prawdomówny
- Perfekcjonista
- Niezawodny przyjaciel
- Obserwator szczegółów, których inni nie widzą
- Wyjątkowy w zapamiętywaniu rzeczy, o których zapomnieli inni ludzie
- Humorystyczny w wyjątkowy sposób
- Zaawansowany w znajomości matematyki/informatyki/ historii
Pamiętajmy, że osoby z autyzmem czy spectrum autyzmu funkcjonują bardzo różnie, tak samo jak każdy z nas jest inny.
Wszystkich nas cieszą i interesują inne rzeczy, każdy z nas marzy o czymś innym. Niektórzy myślą podobnie, ale jednak inaczej. Tak samo jest z osobami z autyzmem i spectrum autyzmu. Nie ma dwóch takich samych osób. Każdy z nich jest wyjątkowy.
Chciałabym korzystając z okazji, zwrócić uwagę na fakt, że funkcjonowanie tych osób jest również zależne od tego czy występuje u danej osoby upośledzenie umysłowe czy nie- o czym często zapominamy.
Osoby bez upośledzenia w spectrum autyzmu czy autyzmem funkcjonują dosyć wysoko.Inaczej jednak wygląda przyszłość osób, u których występuje upośledzenie umysłowe. Takie osoby nie zdadzą matury, nie pójdą na studia. Osoby z upośledzeniem umysłowym potrzebują wsparcia opiekuna na co dzień, ponieważ często zamykają się w swoim świecie nie dopuszczając do niego nawet swoich najbliższych. Patrzenie na najbliższą osobę nie mogąc jej pomóc to chyba jedna z najgorszych rzeczy, która może spotkać rodzica, który szuka pomocy wszędzie, jednocześnie starając się pomóc tej osobie w jak najlepszym jej funkcjonowaniu na co dzień.
W dniu dzisiejszym nasze Stowarzyszenie tak wspierało osoby z autyzmem i spectrum autyzmu.
Po sesji zdjęciowej wszystkie dzieci otrzymały słodki poczęstunek.
Bardzo DZIĘKUJEMY p. Beacie Baran – Dyrektor NOKu za możliwość spotkania się w dniu dzisiejszym.
Poniżej przedstawiamy nasze autystyczne perełki 🙂
A tak wspieraliśmy w poprzednich latach 🙂
https://kochamy.org.pl/2-04-swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmu-2022/