Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony we Francji na początku lat 90. XX wieku. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami i promowanie ich praw. Od tego czasu w Europie jest obchodzony co roku 5 maja.
W Polsce 5 maja jest również obchodzony Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jest to dodatkowa okazja do podkreślenia, że osoby z niepełnosprawnościami zasługują na szacunek i godność
To wyjątkowa okazja, aby pokazać, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym.
Niepełnosprawność to stan, w którym osoba doświadcza istotnych trudności w wykonywaniu określonych aktywności lub w interakcji ze światem zewnętrznym, wynikających z naruszenia sprawności fizycznej, psychicznej lub intelektualnej.
Niepełnosprawność intelektualna to zaburzenie rozwojowe, które objawia się obniżeniem funkcji intelektualnych. Często wiąże się to z trudnościami w nauce, porozumiewaniu się, wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego oraz uzyskiwaniu kompetencji społecznych. Bariery i ograniczenia, które utrudniają osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie, nie są wynikiem niepełnosprawności, lecz wyzwaniem do ciągłej zmiany otaczającej nas rzeczywistości.
Dyskryminacja osób niepełnosprawnych to nierówne traktowanie, które może objawiać się w wielu formach, od odmowy zatrudnienia przez bariery architektoniczne, aż po stereotypowe postawy. Przykładami są: brak dostosowania miejsc publicznych, utrudniony dostęp do edukacji i służby zdrowia, a takkże i przede wszystkich odrzucenie społeczne ze względu na niepełnosprawność.
W naszym Stowarzyszeniu obecnie jest 42 członków, którzy na co dzień wychowują dzieci i dorosłe osoby z niepełnosprawnością. Nie zawsze jest to niepełnosprawność intelektualna, w niektórych przypadkach , jak np. spectrum autyzmu- niepełnosprawność intelektualna nie występuje.
Niepełnosprawność może być bardzo różna, niezależnie od tego w jakiej jednostce chorobowej występuje – najwięcej zwraca się uwagę na osoby z Zespołem Downa ( 21 marzec Światowy Dzień Zespołu Downa) oraz osoby z Autyzmem ( święto 2 kwietnia), a zapomina się o wielu innych chorobach, które występują.
W dniu dzisiejszym chcemy Wam przedstawić osoby, które pomimo niepełnosprawności chcą być kochane i akceptowane. Osoba z niepełnosprawnością uczy nas prawdomówności, akceptacji, zrozumienia i szacunku.
Nasi najwspanialsi 🙂
a tak WSPIERAMY dzisiejszy Dzień Godności całymi rodzinami 🙂